Ne postoji strogo određena definicija o klasifikaciji mHE izuzev ona koja se izražava u snazi elektrane. Prema relevantnoj literaturi, najčešće se spominje granica do 5 MW. Ispod te granice su mini hidroelektrane, a iznad ovog nivoa snage podrazumijevaju se velike hidroelektrane. Ono što najviše karakteriše mHE jeste nepostojanje klasične vodne akumulacije i svakako najveća moguća zaštita životne okoline. Kod nas je najčešće kod mHE prisutan tzv. tirolski tip elektrana pri čemu se koristi prirodni pad vodotoka, a ustava ne služi za akumuliranje već za usmjeravanje vode cjevovodom – bajpasom i njeno odvođenje na turbinsko kolo. U prvoj polovini XX stoljeća u BiH je egzistirao veliki broj mHE koje su mahom napuštene izgradnjom velikih elektro-energetskih objekata (HE i TE). U savremenom svijetu energija dobijena iz mini hidroelektrana se smatra obnovljivom energijom, odnosno ovi izvori se tretiraju kao obnovljivi izvori energije koji nemaju negativan uticaj na okoliš. Stoga se u principu ni ekološki pokreti ne protive izgradnji mHE. Istina, ranije su i velike HE smatrane obnovljivim izvorima energije, ali se od prije nekoliko godina više ne tretiraju kao takve, zbog negativnog uticaja velikih brana na okoliš i često nepravde nad lokalnim stanovništvom nastale potapanjem velikih zemljanih površina. mHE to ne zahtijevaju i sva voda koja je potrebna za proizvodnju energije biva ponovo vraćena bez gubitaka i straha od eventualnog zagađenja. Mini hidrocentrale tako ničem ne utiču na sam tok rijeke kao ni na njegove hidrološke, eko i biološke osobine, a nema bojazni ni od zagađenja. Ne postoji niti jedna jedina studija u svijetu koja je našla i dokazala i najmanju štetu po okoliš i lokalnu zajdnicu a koju mHE uzrokuje. Treba također posebno naglasiti da se mHE projektuju u gornjim tokovima rijeka, a to su mahom nepristupačni prostori, bez osnovne infrastrukture, pa njihov razvoj direktno utiče i na razvoj te sredine.

ZAŠTO MINI HIDROPOSTROJENJE?

Male hidrocentrale spadaju među najisplativije i najpouzdanije tehnologije za proizvodnju čiste električne energije. One imaju:

  • Visoku razinu predvidivosti, sa odstupanjima povezanim s kišnim periodima
  • Dugotrajnu i snažnu tehnologiju, a trajanje sistema može se planirati na duže od 50 godina
  • Dobar odnos sa potražnjom tj. proizvodnja je maksimalna u zimskom periodu
  • Visoku učinkovitost i visok koeficijent snage
  • Ekološki prihvatljiva rješenja jer značajno utiču na smanjenje emisije CO2 u atmosferu

ŠTA SU MINI HIDROCENTRALE?

Pad i protok vode su dio kontinuiranog prirodnog ciklusa. Toplina Sunca dovodi do isparavanja okeana i rijeka, a ta se vlaga zatim kondenzira u obliku oblaka u atmosferi. Vlaga pada u obliku kiše ili snijega, obnavljajući zalihe vode na zemlji. Gravitacija tjera vodene tokove od uzvisine ka nizini. Snaga tekuće vode može biti izuzetno jaka. Mini hidro postrojenja koriste dio te snage za proizvodnju električne energije. Hidroenergija je obnovljivi izvor energije, a obnavljaju je padaline – snijeg i kiša. Sve dok kiša pada, ovog izvora energije neće ponestati.

KAKO RADI POSTROJENJE?

Snaga vode je davno izumljena metoda za proizvodnju električne energije. Voda se prikuplja preko vodozahvata i vodi cjevovodom do turbine, gdje pod pritiskom kroz mlaznicu udara na hidraulično kolo. Snaga koja zavrti kolo spaja se na električni generator. Električna energija se transformira i putem elektroprijenosne mreže šalje u upotrebu.

ZAPOSLENJE ISPRED TEHNOLOGIJE

Današnji projekti mini hidropostrojenja gotovo da mogu raditi i bez radnika. Najsavremeniji proizvodi iz oblasti automatizacije industrije i komunikacija pružaju mogućnost da operater, bez obzira na to gdje se nalazi, pomoću računara, PDA, mobilnog telefona ili običnog telefona utvrdi status postrojenja i riješi eventualni problem daljinskim putem. Mi nismo izabrali korištenje takvih tehnologija – umjesto toga odabrat ćemo pouzdana tehnološka rješenja koja će omogućiti otvaranje novih radnih mjesta za lokalno stanovništvo.

Mi insistiramo na gradnji mini hidrocentrala koje su prihvatljive u svakom smislu za okoliš, pa i estetskom. Naša zemlja posjeduje ogroman energetski potencijal koji se za dobrobit svih naših građana treba iskoristiti.